Кулінарія
Чим відрізняється російський борщ від українського

Чим відрізняється російський борщ від українського


----------------------------------
У тому, що у росіян і українців дуже багато спільних страв, немає нічого дивного. Два слов'янські народи не тільки здавна проживали поруч, але і довгий час були частиною однієї країни. В епоху СРСР утворилося таке незвичайне поняття, як радянська кухня, в якій страви не ділилися за етнічною ознакою. Узбецький плов, кавказький шашлик і сибірські пельмені нікому і в голову не приходило вважати стравами національної кухні. І вже точно самим інтернаціональним кулінарним шедевром завжди залишався борщ, який любили як в Україні, так і в Росії.

Відомо, що перша страва під назвою борщ слов'яни варили з давніх-давен. Воно згадується ще в письмових джерелах 16 століття. Більш того, їжа з подібною назвою і схожим набором інгредієнтів готувалася не тільки росіянами і українцями, а й білорусами, поляками, румунами і угорцями. Звичайно, у кожного народу були свої, особливі тонкощі приготування борщу.
Відомо, що перша страва під назвою борщ слов'яни варили з давніх-давен. Воно згадується ще в письмових джерелах 16 століття. Більш того, їжа з подібною назвою і схожим набором інгредієнтів готувалася не тільки росіянами і українцями, а й білорусами, поляками, румунами і угорцями. Звичайно, у кожного народу були свої, особливі тонкощі приготування борщу.
Рецептів приготування цього інтернаціонального страви існує дуже багато. Для того щоб в цьому переконатися, досить заглянути в канонічну «Книгу про смачну і здорову їжу», вперше видану в СРСР в 1935 році. У ній під рецепти борщів відведено кілька сторінок і серед них є напрочуд різні.

Історія борщу

Відразу варто сказати про те, що перші борщі були зовсім не схожі на сучасні. Якщо зараз ми бачимо червоний суп з буряка і капусти, приготований на м'ясному бульйоні, то кілька століть назад під борщем розуміли юшку, в основі якої був відвар їстівного рослини борщівник, схожого на гігантський кріп. Зараз більше поширена отруйна різновид цієї рослини - борщівник Сосновського, але так було не завжди і кілька століть тому у нас переважала їстівна різновид.

Набагато пізніше з'явилася рецептура страви на буряковому квасі. Напій трохи розбавляли водою і, додавши в нього моркву і капусту, млоїли в печі. Ще пізніше почали варити і на м'ясному бульйоні, правда, таку розкіш звичайні селяни могли собі дозволити тільки у свята. У звичайні дні для ситості в такий суп додавали сало з часником. Кулінарний історик Павло Сюткін пише про появу сучасного борщу так: «Один з перших достовірних рецептів бурякового борщу зустрічається тільки у Василя Левшина в« Словнику кухонної »1795 року. Там є перелік інгредієнтів для борщу - «яловичина шматками, багато шинки, курку варити з водою ...».

Дружина історика, кулінар Ольга Сюткина, вважає, що борщ - це не строгий рецепт певного блюда, а всього лише назва, в яке різні народи вкладали своє розуміння. У кожному регіоні використовували свої, доступні інгредієнти, тому борщі такі різні.

Наприклад, в Україні і на півдні Росії можна було використовувати різноманітні овочі, виростали там в достатку, а ось на півночі звикли додавати в борщ різні квашення, особливо взимку. Борщ ділиться не тільки за регіональною ознакою, а й за порами року. Добре відомі літні борщі - вегетаріанські бурякові супи, що отримали назву «борщ» і «холодник».

Поляки варять «білий борщ», що відрізняється від нашого відсутністю буряка, а також тим, що зроблений на основі закваски з житнього борошна. У нього додають ковбасу і варені яйця. Без буряка готується і незвичайний російський «Таганрозький» або «монастирський» борщ, в який додають томати.

У Росії цей овоч довгий час був екзотикою, а ось в портовому Таганрозі купити його не було проблемою. «Таганрозький» борщ готували на відварі з курки або бичачих хвостів, нерідко додаючи для смаку картоплю і квасолю.

В Україні, Росії та Білорусі найбільш затребувані червоні гарячі борщі, які прийнято подавати зі сметаною і хлібом. При цьому потрібно врахувати, що строгих, канонічних рецептів немає не тільки ні в одній країні, але навіть і в окремо взятому регіоні.

Відмінність російського борщу від українського
Але ми обіцяли вам розповісти, чим же відрізняються російські рецепти борщів від українських. У сучасній мові слово «борщ» майже втратило ше первісне значення і найчастіше під цим терміном розуміють мікс з усього, що тільки знайдеться в домі. Так як ми вже говорили про відсутність суворого рецепта, то це цілком допускається.

Само приготування цього популярного страви незмінно викликає серйозні дебати, під будь-яким рецептом російської або української борщу в інтернеті ви неодмінно знайдете коментарі типу: «Не беріться варити, якщо не вмієте» і «У вас не борщ, а помиї - якісь щі з буряком ». У будь-якому випадку сперечальники неправі і їм слід було б краще вивчити «матчастину».

Експерти в області кулінарії вважають, що російський борщ готується на основі яловичого кісткового бульйону, а український - на свинячих реберцях. І хоч це найпоширеніше думка, воно є досить умовним. Дуже часто борщі варять на курячих бульйонах або навіть просто на воді. Що стосується борщ, то відомий навіть рецепт, в якому за основу береться кефір.

Другим популярним стереотипом вважається тип капусти в борщі. Багато хто впевнений, що російський борщ варять на основі квашеної капусти, яку кладуть на самому початку, щоб вона як слід проварити. В українському використовується свіжа і її додають ближче до кінця варіння, від чого вона залишається хрусткою. При цьому є й думка, що капуста зовсім не обов'язкова, а от без квасолі борщ не вийде. У Білорусі так скажуть, найімовірніше, про картоплю.

Загалом, визначити, який борщ можна вважати російським, а який українським просто неможливо. Іноді робляться спроби розділити блюдо за способом подачі - російський борщ зі житнім хлібом, а український з часниковими пампушками, але ви самі розумієте, що це дуже млява спроба націоналізувати блюдо. Швидше за все, класичного розподілу на російську та українську просто не існує і краще за все не думати про ці нюанси, а просто насолоджуватися смаком ароматного інтернаціонального борщу.
↓Поділитися з друзями в Facebook↓

↓Тисни «Подобається» і отримуй тільки кращі пости в Facebook↓
Джерело
Інші матеріали рубрики: